Data publikacji artykułu: 18 listopada 2024
Data ostatniej aktualizacji artykułu: 19 listopada 2024

Czy pośrednik nieruchomości i bank dokonują szczegółowego sprawdzenia nieruchomości przed zakupem? Za co odpowiada pośrednik nieruchomości? Co trzeba sprawdzić przed zawarciem umowy?

Wiele osób, które decydują się na zakup domu, działki lub mieszkania albo chcą sprzedać nieruchomość, woli powierzyć związane z tym formalności specjalistom znającym realia rynku nieruchomości. Wcześniej warto jednak upewnić się, czy w ramach tych usług pośrednik nieruchomości przeprowadzi szczegółowy audyt nieruchomości, chroniący klienta przed popełnieniem kosztownych błędów. Klienci, którzy decydują się skorzystać z usług biura nieruchomości, a także banków, nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jakimi kompetencjami muszą wykazywać się wspomniane instytucje. W tym artykule przedstawimy, na co należy zwrócić uwagę, gdy decydujemy się skorzystać z ich usług.

[SPIS TREŚCI]

Kto może zostać pośrednikiem nieruchomości?

Na wstępie warto zaznaczyć, że pośrednik w obrocie nieruchomościami często jest nazywany agentem nieruchomości, a czasem również brokerem – to po prostu różne określenia przedsiębiorcy świadczącego usługi z zakresu pośrednictwa.

Osoba, która chce pełnić rolę pośrednika w obrocie nieruchomościami, obecnie nie musi spełnić praktycznie żadnych wymogów. Nie jest wymagane ukończenie konkretnego kierunku studiów, a nawet posiadanie wyższego wykształcenia. Oprócz tego, potencjalni pośrednicy nieruchomości nie muszą mieć wcześniejszego doświadczenia w obrocie nieruchomościami.

Jest to skutek deregulacji zawodu pośrednika – od 2013 roku zawód ten może wykonywać praktycznie każdy. Nie ma wymogu, by pośrednik nieruchomości posiadał odpowiednią licencję.

Pośrednik musi jednak posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Jest to ubezpieczenie, które chroni agenta przed popełnionymi przez niego błędami podczas czynności związanymi z transakcją. Klienci powinni otrzymać odszkodowanie za szkody powstałe w związku z zakupioną nieruchomością, jeżeli nie zostały one wcześniej zweryfikowane i wskazane przez pośrednika nieruchomości.

Pośrednikiem w praktyce można zostać z dnia na dzień. Nie trzeba nawet przejść kilkudniowego szkolenia przed wykonywaniem czynności pośrednictwa, by reprezentować klientów w trakcie całego procesu transakcyjnego.

Dobrowolna licencja pośrednika nieruchomości – czy to gwarancja najwyższej jakości usług?

Mimo iż do bycie pośrednikiem nieruchomości licencja nie jest już wymagana, to jednak nadal istnieje możliwość jej dobrowolnego uzyskania. Licencja jest wydawana przez Polską Federację Rynku Nieruchomości (PFRN) po spełnieniu odpowiednich warunków.

Niestety, nawet posiadanie tej licencji nie daje gwarancji świadczenia przez agenta usług zapewniających kompleksowe sprawdzenie nieruchomości przed zawarciem umowy sprzedaży. PFRN nie jest instytucją państwową, a jedynie związkiem stowarzyszeń pośredników. Posiadanie przez pośrednika takiej licencji przez pośrednika nieruchomości może często dawać klientowi złudne poczucie bezpieczeństwa. W rzeczywistości, licencjonowani pośrednicy nie podlegają żadnej dodatkowej kontroli ze strony organów państwa.

Wymóg polisy OC wynikający z ustawy o gospodarce nieruchomościami

Jak już wspomnieliśmy, od 2017 roku na pośrednikach spoczywa obowiązek posiadania ważnej polisy OC. Ważne jest jednak, że takie ubezpieczenie obejmuje zarówno agentów nieruchomości, jak również osoby, które działają pod ich nadzorem, czyli np. osoby zatrudnione w prowadzonej przez nich agencji.

Za nieposiadanie ważnej licencji agentom grozi kara finansowa. Ponadto, klienci, którzy poproszą pośrednika o przedstawienie kopii dokumentu ubezpieczenia i nie otrzymają jej w ciągu 7 dni, mogą wypowiedzieć umowę pośrednictwa ze skutkiem natychmiastowym.

Za co odpowiada pośrednik nieruchomości?

Pośrednik w obrocie nieruchomościami, jak sama nazwa wskazuje, za odpowiednim wynagrodzeniem pośredniczy w sprzedaży nieruchomości, jej najmie lub dzierżawie. Oprócz tego zadaniem agentów nieruchomości jest pośredniczenie przy zawieraniu umów nabycia lub zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu czy nabycia lub zbycia innych praw do nieruchomości. Nie zawsze musi tu chodzić o całą nieruchomość – często usługi agencji nieruchomości są związane tylko z nabyciem lub sprzedażą jej części.

Osoba, która zamierza podjąć się działalności w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, musi spełniać wymóg niekaralności. Taki wymóg dotyczy zarówno osoby fizycznej, jak również osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, która nie posiada osobowości prawnej. W przypadku wspomnianej jednostki organizacyjnej, wymóg niekaralności dotyczy wspólników, osób uprawnionych do reprezentowania spółki lub członków organów zarządzających.

Rola pośrednika nieruchomości nadal jest często przeceniana. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że klienci, których interesuje sprzedaż nieruchomości, wynajem, dzierżawa lub nabycie nieruchomości, są przekonani, że współpracując z pośrednikiem nieruchomości będą mieli przygotowany, sporządzony przez niego, kompleksowy audyt, który uchroni ich od ryzyk związanych z obrotem nieruchomościami.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, pośrednik w obrocie nieruchomościami ma prawo wglądu do:

  • Akt ksiąg wieczystych;

  • Katastru nieruchomości;

  • Ewidencji sieci uzbrojenia terenu;

  • Tabel taksacyjnych i map taksacyjnych;

  • Planów miejscowych, decyzji o warunkach zabudowy oraz planów ogólnych gmin;

  • Rejestrów cen nieruchomości;

  • Rejestrów osób, którym przysługują prawa do nieruchomości;

  • Ewidencji ludności w zakresie obowiązku meldunkowego;

  • Świadectw charakterystyki energetycznej budynków.

Ponadto, agenci nieruchomości ma również prawo do pobierania ze wszystkich powyższych dokumentów ich odpisów, wypisów i zaświadczeń. Jednak samo przyznanie pośrednikom uprawnień do wglądu w ww. dokumenty nie oznacza, że mają oni obowiązek sporządzenia kompleksowej analizy stanu prawnego nieruchomości.

Szczegółowa weryfikacja nieruchomości przez agenta jest w rzeczywistości rzadkością. W interesie pośrednika jest przecież jak najszybsza finalizacja transakcji, od której pobiera prowizję, a nie wykrycie wad prawnych, które mogłyby spowodować wycofanie się klienta z zakupu danej nieruchomości.

Odpowiedzialność banków w zakresie sprawdzenia nieruchomości przed jej nabyciem

Wydawać by się mogło, że jeżeli klient chce zaciągnąć w banku kredyt hipoteczny, to wszystkie dokumenty są przez ten bank dokładnie sprawdzane, dzięki czemu klient uniknie popełnienia błędów związanych z transakcją, które mogą okazać się kosztowne.

Niestety, w tym przypadku, podobnie jak w sytuacji współpracy z agencją nieruchomości, nie mamy żadnej gwarancji, że audyt nieruchomości będzie przeprowadzony szczegółowo – banki nie mają obowiązku przeprowadzania kompleksowego audytu nieruchomości. Dokumentacja sprawdzana przez bank jest dość mocno ograniczona i dotyczy ona bardziej zdolności kredytowej potencjalnego klienta, niż rzeczywistej sytuacji prawnej interesującej klienta nieruchomości.

Placówka bankowa od potencjalnych nabywców nieruchomości będzie oczekiwać przedłożenia dokumentów takich jak:

  • Wycena nieruchomości;

  • Umowy najmu posiadanego mieszkania lub domu, jeżeli stanowią one dodatkowe źródło dochodu;

  • Umowa przedwstępna dotyczącej nabycia nieruchomości;

  • Odpis z księgi wieczystej;

  • Potwierdzenie wniesienia wkładu własnego.

W praktyce audyt stanu prawnego nieruchomości w czasie procedury kredytowej polega na weryfikacji treści księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości – to o wiele za mało, by móc stwierdzić, że została ona przeanalizowana w sposób zapewniający bezpieczeństwo kupującemu.

Kompleksowy i profesjonalnie przeprowadzony audyt nieruchomości

Wiemy już, że zarówno usługi pośrednika, jak i działania podejmowane przez bank, nie gwarantują szczegółowego sprawdzenia nieruchomości.

Nasuwa się więc pytanie, jak uniknąć kosztownych błędów dotyczących nabycia mieszkania, działki lub domu. Chociaż agenci nieruchomości podlegają odpowiedzialności cywilnej oraz odpowiedzialności na podstawie zawieranych z nimi umów, to najbezpieczniej jest, gdy inwestor jest świadomy wszystkich ewentualnych ryzyk związanych z nabyciem nieruchomości, którą jest zainteresowany. Jest on wówczas w stanie podjąć przemyślaną decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu oferty bez szkody dla swojego majątku.

W przypadku potrzeby weryfikacji stanu prawnego nieruchomości, warto skontaktować się więc ze specjalistami, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu będą w stanie zminimalizować ryzyko niekorzystnego zadysponowania kapitałem lub powzięcia błędnej decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego.

Jako kancelaria prawna specjalizująca się w prawie nieruchomości przygotowujemy szczegółowe audyty nieruchomości. Nasi Klienci otrzymują kompleksową ekspertyzę dotyczącą rzeczywistego stanu nieruchomości, dzięki czemu wiedzą, że planowana przez nich transakcja będzie bezpieczna.

Nasze działania obejmują:

  • Weryfikację map i prac geodezyjnych;

  • Sprawdzenie ewidencji i rejestrów;

  • Weryfikację decyzji, postanowień i pozwoleń wydanych dla nieruchomości,

  • Analizę obciążeń na nieruchomości;

  • Weryfikację dotychczasowych podstaw nabycia praw do nieruchomości;

  • Weryfikację założeń planistycznych dla nieruchomości;

  • Weryfikację predyspozycji urbanistycznych terenu;

  • Określenie stosunków wodnych, warunków gruntowych, uwarunkowań przyrodniczych, a także weryfikację decyzji środowiskowych wydanych dla nieruchomości;

  • Sprawdzenie nieruchomości pod względem ochrony konserwatorskiej;

  • Analizę pod kątem możliwości ewentualnego przekształcenia gruntu rolnego na działkę budowlaną;

  • Ocenę działań mających na celu podniesienie walorów sprzedażowych oraz inwestycyjnych’

oraz szereg innych działań podejmowanych ze względu na specyfikację danej nieruchomości.

Aby wykryć wszystkie ryzyka związane z nieruchomościami, nie ograniczamy swoich działań tylko do oceny prawnej nieruchomości czy przygotowania umowy przedwstępnej w celu pozyskania kredytu hipotecznego. Przeprowadzamy wielowymiarową weryfikację stanu nieruchomości – zarówno przy sprzedaży mieszkania, domu czy działki, jak i przed nabyciem nieruchomości.

Nasza kancelaria prawna zapewnia audyt w takich obszarach jak:

  • Analiza w zakresie prowadzonych postępowań;

  • Analiza dotycząca uzbrojenia terenu i urządzeń przesyłowych;

  • Analiza urbanistyczna;

  • Analiza dokumentów planistycznych;

  • Analiza konserwatorska;

  • Analiza środowiska wodnego;

  • Analiza charakterystyki gleby i zanieczyszczenia gruntu;

  • Analiza infrastruktury drogowej;

  • Analiza inwestycyjna;

  • Analiza obszarów prawnie chronionych;

  • Analiza gospodarki drzewostanem;

  • Analiza przyrodnicza;

  • Analiza geologiczna.

Dzięki szeroko zakrojonej współpracy z urbanistami, architektami, geodetami, rzeczoznawcami majątkowymi, ekspertami od spraw środowiskowych czy doradcami podatkowymi, mogą mieć Państwo pewność, że audyt Państwa nieruchomości zostanie przeprowadzony w sposób kompleksowy i precyzyjny.

Analiza w zakresie prowadzonych postępowań budowlanych

Nasz zespół szczegółowo weryfikuje postępowania administracyjne prowadzone w stosunku do nieruchomości. Jednym z częstych błędów występujących podczas korzystania z pomocy pośrednika nieruchomości bez odpowiednich kompetencji jest doprowadzenie do zakupu domu bez odbioru budowlanego. Konsekwencje zamieszkania w takim budynku mogą być bardzo bolesne. Możemy mieć do czynienia z kontrolą nadzoru budowlanego, a w przypadku możliwości przedstawienia dokumentów świadczących o legalnej budowie i użytkowaniu, na właściciela może zostać nałożona kara pieniężna.

W związku z tym, analiza prawna nieruchomości prowadzona przez naszą kancelarię obejmuje m.in. sprawdzenie dokumentacji w Inspektoracie Nadzoru Budowlanego dotyczącej formalnego zakończenia budowy i, jeżeli jest to konieczne, zweryfikowanie tej uzyskanej w wyniku przeprowadzonej kwerendy. W ramach audytu pozyskiwane mogą być również zaświadczenia potwierdzające, że w odniesieniu do nieruchomości nie toczą się postępowania wywłaszczeniowe, restytucyjne lub reprywatyzacyjne.

W przypadku zainteresowania nieruchomością rolną o powierzchni 1 ha i większej przez kupującego, który nie jest rolnikiem, pomagamy uzyskać potrzebne dokumenty, które umożliwiają płynne przejście przez wszystkie procedury administracyjne prowadzące do jej nabycia.

O nabywaniu nieruchomości rolnych pisaliśmy szczegółowo w artykule: Kto może kupić ziemię rolną bez zgody KOWR w 2024 roku? Jak zostać rolnikiem?

Analiza uzbrojenia terenu i urządzeń przesyłowych

Nasza kancelaria sprawdza również stan uzbrojenia terenu (sieci wodociągowej, gazowej, kanalizacyjnej, energetycznej i cieplnej) oraz urządzeń przesyłowych. W tym celu analizujemy dokumentacje i pisma pochodzące od organów administracji publicznej, a także od dystrybutorów i administratorów mediów dotyczące możliwości przyłączenia nieruchomości do sieci. Jeżeli na terenie wybranej nieruchomości znajdują się inne urządzenia przesyłowe, to także są one przedmiotem naszego badania.

Analiza urbanistyczna

Inwestorzy, którzy przeceniają odpowiedzialność pośrednika w zakresie sprawdzenia nieruchomości przed zawarciem umowy, nie są świadomi, jak ważne przed zakupem działki jest przeprowadzenie analizy urbanistycznej. Na to, jakie ostatecznie będą możliwości zabudowy działki czy zmiany sposobu użytkowania istniejącego budynku, ma często wpływ weryfikacja uwarunkowań sąsiedniego zagospodarowania. Jest to proces prowadzony przez osoby doświadczone w prowadzeniu postępowań i uzyskiwaniu dokumentów planistycznych w jednostkach samorządu terytorialnego.

Analiza dokumentów planistycznych – czy wchodzi w zakres usług pośrednika nieruchomości?

Umowy pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości nie gwarantują szczegółowej analizy dokumentów planistycznych. Natomiast decydując się na współpracę z naszą kancelarią, możecie być Państwo pewnie, że sprawdzimy wymogi i postanowienia dotyczące zabudowy i zagospodarowania działki w:

  • miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego;

  • studium;

  • decyzjach o warunkach zabudowy;

  • planie ogólnym (będącym nowym dokumentem planistycznym, który każda gmina musi uchwalić do końca 2025 r.).

W ten sposób dowiedzą się Państwo, czy na nieruchomości będą Państwo w stanie zrealizować przedmiotową inwestycję.

Przykład:

Kupujący chcą nabyć nieruchomość w celu wybudowania na niej wolnostojącego domu jednorodzinnego. Natrafiają na ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości, która wzbudza ich zainteresowanie. W ogłoszeniu o sprzedaży nieruchomości widnieje informacja, że stanowi ona działkę budowlaną. Dla pewności kupujący dopytują pośrednika odpowiedzialnego za ofertę, czy będą mogli, zgodnie ze swoimi planami, wybudować na nieruchomości dom jednorodzinny – pośrednik potwierdza, mówiąc informując, że przecież jest to działka budowlana.

Finalnie okazuje się jednak, że działka przeznaczona jest pod budowę zabudowę usługową, a zabudowa mieszkaniowa nie jest na niej dopuszczalna. Odpowiednio przeprowadzona analiza dokumentów planistycznych gminy pozwoliłby uprzednio stwierdzić, że kupujący nie mogą wybudować na nieruchomości domu jednorodzinnego.

Analiza pod kątem ochrony konserwatorskiej

Jeżeli ma dojść do sprzedaży budynku, który jest jest zabytkiem, konieczne jest sprawdzenie, w jakich rejestrach i ewidencjach jest on ujęty, np. czy występuje jedynie w gminnej ewidencji zabytków czy może również w rejestrze zabytków.

Ochrona konserwatorska może wiązać się z ograniczeniami dotyczącymi realizacji na nieruchomości interesującej nas inwestycji. W tej sytuacji kompleksowy audyt nieruchomości obejmujący analizę konserwatorską pozwoli uzyskać pełne informacje o obiekcie.

Umowa pośrednictwa a analiza środowiska wodnego

Jeżeli inwestor przymierza się do nabycia gruntu lub domu w pobliżu rzeki, to z pewnością warto się dowiedzieć, czy nie grozi mu okresowe zalewanie lub podtopienia albo czy planowana inwestycja nie będzie podlegała ograniczeniom związanym z przepisami prawa.

Umowy pośrednictwa nie gwarantują sprawdzenia, czy nieruchomość jest zagrożona powodziami albo, czy realizacja inwestycji może okazać się niemożliwa. Natomiast kompleksowy audyt obejmuje sprawdzenie danych dot. gospodarki wodnej, uzyskanie zaświadczeń oraz ich weryfikację w zakresie objęcia nieruchomości obszarem zagrożenia powodzią.

Oprócz tego, pod uwagę brane są również dokumenty wskazujące na występowanie na nieruchomości śródlądowych wód płynących, urządzeń melioracji wodnych i urządzeń wodnych. Jeżeli jest to konieczne, to pozyskiwane są także zaświadczenia w zakresie występowania na nieruchomości cieków wodnych nadziemnych i podziemnych.

Analiza charakterystyki gleby i zanieczyszczenia gruntu

W przypadku osób zainteresowanych zakupem gruntu pod nową nową zabudowę, bardzo ważnym aspektem będą parametry i stan tamtejszej gleby. Pośrednik nieruchomości z dowolnego biura nie będzie weryfikował tego elementu w ramach swojej działalności. Jednak kompleksowy audyt nieruchomości obejmuje także analizę charakterystyki gleby i zanieczyszczenia gruntu.

Jest to szczególnie istotne na terenach dawniej uprzemysłowionych, ponieważ w takich miejscach może występować zanieczyszczenie gruntu na bardzo wysokim poziomie. Taką dokumentację warto zdobyć nawet w przypadku dzierżawy lub najmu nieruchomości. W ramach audytu możemy pozyskać dokumenty dotyczące zanieczyszczenia gruntu oraz zaświadczenie w zakresie charakterystyki gleby.

Analiza infrastruktury drogowej – co załatwia pośrednik nieruchomości?

Inwestorzy często przyjmują, że pośrednik nieruchomości sprawdzi za nich, czy nieruchomość ma dostęp do drogi publicznej. Niestety często taka weryfikacja nie jest przeprowadzana. Dostęp do drogi publicznej jest warunkiem, by dla nieruchomości wydano pozwolenie na budowę.

Kompleksowy audyt nieruchomości jest rozwiązaniem pozwalającym upewnić się, czy nieruchomość, którą jest zainteresowany inwestor, posiada właściwy dostęp do drogi publicznej. Zawiera on także informacje, czy w pobliżu takiej nieruchomości są planowane inwestycje drogowe, takie jak autostrady albo drogi ekspresowe.

Analiza inwestycyjna

Pośrednicy nieruchomości z reguły nie przeprowadzają analizy dotyczącej planowanych inwestycji w sąsiedztwie nabywanej przez ich klienta nieruchomości. Brak uprzedniej weryfikacji nieruchomości sąsiednich może skutkować tym, że pewnego dnia naprzeciwko naszego wymarzonego domu wyrośnie chlewnia generująca nieprzyjemne zapachy lub osiedle bloków, które znacząco zacieni wnętrze naszego mieszkania. Ten aspekt również może zostać uwzględniony w przeprowadzanym przez nas audycie.

Analiza obszarów prawnie chronionych – czy odpowiada za to agent nieruchomości?

Często pojawia się pytanie, czy pośrednik nieruchomości jest odpowiedzialny za sprawdzenie, czy dany grunt, dom lub mieszkanie znajduje się na obszarze chronionym. Odpowiedź jest przecząca, co finalnie może stwarzać problemy związane z budową lub przebudową, którą planujemy przeprowadzić na nieruchomości.

Audyt nieruchomości uwzględnia m.in. weryfikację, czy nieruchomość jest objęta obostrzeniami archeologicznymi, formami ochrony dóbr kultury czy ochrony miejsc pamięci. Potwierdzane jest również, czy nieruchomość znajduje się poza strefą ochrony uzdrowiskowej i czy nie sąsiaduje z farmami wiatrowymi, co jest niezwykle istotne pod względem możliwości realizacji zabudowy mieszkaniowej. Położenie w takiej strefie może nawet całkowicie uniemożliwić inwestycję. Dlatego też szczegółowa analiza nieruchomości w tym zakresie jest naprawdę istotna.

Odpowiedzialność pośrednika a analiza gospodarki drzewostanem

Inwestorzy decydujący się na zakup gruntów zalesionych muszą liczyć się z ograniczeniami dotyczącymi terenów leśnych. W ramach świadczenia swoich usług, pośrednicy nieruchomości nie mają obowiązku weryfikowania powyższego. Kwestie te są weryfikowane w czasie prowadzonego przez nas audytu nieruchomości (m.in. uzyskiwane jest zaświadczenie dotyczące tego, czy nieruchomość jest objęta uproszczonym planem urządzania lasu).

Czy biura nieruchomości przeprowadzają analizują nieruchomość pod kątem występowania na niej form ochrony przyrody?

Pośrednicy nie przywiązują większej wagi do tego, czy nieruchomość jest objęta formami ochrony przyrody. Najczęściej podlega to szybkiej ocenie, czy znajduje się ona na terenach należących do parków krajobrazowych lub Obszarów Natura 2000. Okazuje się jednak, że do sprawdzenia jest znaczenie więcej kwestii. Dla przykładu, to położenie na terenie objętym obszarem ochrony krajobrazu może się wiązać z największymi ograniczeniami inwestycyjnymi, takimi jak nawet całkowity zakazy zabudowy.

Aby się upewnić, że nieruchomość nie znajduje się w strefie ochrony przyrody, ważne jest pozyskanie zaświadczenia w zakresie występowania na nieruchomości jakichkolwiek form ochrony przyrody.

Czy do usług agenta nieruchomości zalicza się analiza geologiczna?

Odpowiadając na pytanie, za co odpowiada biuro nieruchomości, bardzo często poruszana jest kwestia badań geotechnicznych. Wątpliwości takie pojawiają się, w szczególności, gdy inwestor jest zainteresowany budową domu na terenie, które może być zagrożone osuwiskami lub też osiadaniem gruntu. Pośrednik nieruchomości nie ma jednak obowiązku weryfikacji terenu w tym zakresie.

Właśnie z tego powodu weryfikacja nieruchomości w ramach audyty może być rozbudowana o analizę geologiczną wykonaną przez współpracującego z naszą kancelarię geologa. W skład takiej analizy wchodzi uzyskanie zaświadczeń w zakresie występowania na nieruchomości złóż i kopalin, objęcia regulacjami dla terenów górniczych oraz położenia poza terenami osuwania się mas ziemnych i występowania terenów osuwiskowych.

Audyt nieruchomości – pomoc prawna

Jak widać, analiza nieruchomości dokonywana przez biuro nieruchomości lub przez bank jest naprawdę powierzchowna. Tylko szczegółowy audyt nieruchomości może pomóc podjąć świadomą decyzję dotyczącą zakupu domu, mieszkania lub gruntu. Wykrycie wad nieruchomości uchroni nas przed ich ujawnieniem się już po zakupie nieruchomości i nietrafioną inwestycją, a w przypadku wad mniej istotnych – może też stanowić solidny argument do negocjacji ceny ze sprzedającym.

Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszych usług związanych z przygotowaniem kompleksowego audytu nieruchomości skrojonego na miarę Państwa potrzeb.

Więcej informacji na temat prowadzonych przez nas badań prawnych nieruchomości znajdą Państwo tutaj: Audyt stanu prawnego nieruchomości – sprawdzenie nieruchomości.

Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.