Kto może wybudować dom na działce siedliskowej?
Spis treści
- 1 Czym jest działka siedliskowa?
- 2 Czym jest zabudowa zagrodowa?
- 3 Czym różni się zabudowa zagrodowa od siedliskowej?
- 4 Jak sprawdzić, czy dana działka jest działką siedliskową?
- 5 Działka siedliskowa a działka budowlana
- 6 Co można wybudować na działce siedliskowej?
- 7 Czy istnieją ograniczenia dot. budynków stawianych na działce siedliskowej?
- 8 Jaka jest minimalna powierzchnia działki pod zabudowę siedliskową?
- 9 Czy każdy może kupić działkę siedliskową?
- 10 Czy muszę mieć zgodę KOWR na nabycie działki siedliskowej od członka rodziny?
- 11 Czy budowa na działce siedliskowej wymaga pozwolenia na budowę?
- 12 Kto może uzyskać pozwolenie na budowę domu na działce siedliskowej?
- 13 Czy rolnik może przenieść pozwolenie na budowę domu na działce siedliskowej na osobę niebędącą rolnikiem?
- 14 Jak przekształcić siedlisko w działkę budowlaną?
- 15 Czy można przenieść własność siedliska na osobę niebędącą rolnikiem po wybudowaniu domu?
- 16 Zabudowa siedliskowa – pomoc prawna
Czym jest działka siedliskowa?
Działka siedliskowa to działka rolna, na której:
- znajdują się budynki wchodzące w skład gospodarstwa rolnego (np. dom i budynki gospodarcze)
- lub na której istnieje możliwość wybudowania takich budynków.
Czym jest zabudowa zagrodowa?
Zabudowa zagrodowa to budynki mieszkalne (np. dom jednorodzinny) oraz budynki gospodarcze (służące produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu wchodzące w skład gospodarstwa rolnego, np. stodoły, obory czy garaże przeznaczone do przechowywania pojazdów rolniczych).
Za gospodarstwo rolne w tym wypadku uznaje się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem.
Przykład:
Gospodarstwo rolne może składać się z domu jednorodzinnego, budynku gospodarczego oraz działki rolnej, na której znajdują się ww. budynki.
Czym różni się zabudowa zagrodowa od siedliskowej?
Budynki stojące na działce siedliskowej są określane mianem zabudowy siedliskowej lub zabudowy zagrodowej. Z praktycznego punktu widzenia pojęcia te można uznać za tożsame.
Jak sprawdzić, czy dana działka jest działką siedliskową?
Najważniejsze informacje znajdziemy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego
To, czy dana działka jest działką siedliskową można sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego właściwym dla danej działki, czyli akcie prawa miejscowego przyjmowanego w formie uchwały rady gminy, który określa przeznaczenie oraz warunki zagospodarowania i zabudowy dla danego terenu.
W tym celu należy skierować się do urzędu gminy z prośbą o udostępnienie treści miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (lub wypisu i wyrysu z planu miejscowego dla danej działki). Treść uchwały wraz z załącznikami, w tym mapą przedstawiającą położenie i przeznaczenie działki, można też znaleźć w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej danej gminy lub gminnym serwisie mapowym.
W przypadku braku planu miejscowego najważniejsza jest decyzja o warunkach zabudowy
W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w celu stwierdzenia, czy możemy mieć do czynienia z działką siedliskową, konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.
W przeciwieństwie do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy ma charakter indywidualny (dotyczy konkretnej nieruchomości) i w przypadku nieruchomości rolnych wydawana jest na wniosek osoby będącej rolnikiem.
Działka siedliskowa a działka budowlana
Działka siedliskowa jako działka rolna podlega kryteriom przewidzianym dla gruntów rolnych, a nie działek budowlanych.
Sam fakt, że rolnik stawia na działce rolnej budynek, w tym również mieszkalny, nie powoduje, że staje się ona działką budowlaną – w dalszym ciągu jest to grunt rolny, w związku z czym sprzedaż takiej nieruchomości podlega ograniczeniom, które wynikają z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.
Co można wybudować na działce siedliskowej?
Na działce siedliskowej można wybudować zarówno budynki o charakterze gospodarczym i produkcyjnym, jak i mieszkaniowym, ale muszą być one związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.
Czy istnieją ograniczenia dot. budynków stawianych na działce siedliskowej?
Ograniczenia dotyczące budynków, jakie mogą powstać na działce siedliskowej, będą wynikać z obowiązującego dla danej działki miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku z decyzji o warunkach zabudowy.
Jaka jest minimalna powierzchnia działki pod zabudowę siedliskową?
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego może być określona minimalna powierzchnia działki, która jest wymagana, aby móc zbudować na niej siedlisko. W przypadku, gdy powierzchnia gruntu będzie mniejsza niż wymagana, organ nie wyda wnioskodawcy pozwolenia na budowę siedliska.
W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obowiązującego dla terenu, na którym znajduje się działka, minimalna powierzchnia będzie wynikać z przepisów ogólnych prawa budowlanego (tak samo jak w przypadku działki budowlanej). Oznacza to, że działka siedliskowa nie musi mieć w takim przypadku co najmniej 1 ha.
Czy każdy może kupić działkę siedliskową?
Działka siedliskowa jest gruntem rolnym, w związku z czym do działki siedliskowej zastosowanie mają ograniczenia dotyczące nabywania nieruchomości rolnych.
Osoba niebędąca rolnikiem może kupić działkę siedliskową o powierzchni do 1 hektara. KOWR będzie jednak uprawniony do skorzystania z prawa pierwokupu w stosunku do takiej działki.
O tym, kto może kupić ziemię rolną bez zgody KOWR, pisaliśmy tutaj: ile ziemi można kupić nie będąc rolnikiem
Czy muszę mieć zgodę KOWR na nabycie działki siedliskowej od członka rodziny?
Wyżej wymienione ograniczenia w nabywaniu ziemi rolnej nie mają jednak zastosowania do osób bliskich osoby zbywającej nieruchomość rolną, czyli:
- zstępnych (dzieci, wnuków itd.),
- wstępnych (rodziców, dziadków itd.),
- rodzeństwa,
- dzieci rodzeństwa,
- rodzeństwa rodziców,
- małżonka,
- rodziców małżonka,
- osób przysposabiających i przysposobionych,
- ojczyma, macochy oraz pasierbów.
Czy budowa na działce siedliskowej wymaga pozwolenia na budowę?
Tak, najczęściej zabudowa zagrodowa będzie wymagała pozwolenia na budowę.
Prawo budowlane przewiduje jednak pewne wyjątki.
Zabudowa zagrodowa – zgłoszenie budowlane zamiast pozwolenia na budowę
Uzyskanie pozwolenia na budowę nie będzie konieczne w przypadku poniższych obiektów, które mogą stanowić element zabudowy zagrodowej. Obiekty te wymagają jedynie zgłoszenia budowlanego:
- wolnostojący dom jednorodzinny (gdy obszar jego oddziaływania mieści się w całości na działce, na której dom ma powstać),
- obiekty gospodarcze związane z produkcją rolną (płyty do składowania obornika, zbiorniki na gnojówkę lub gnojowicę, naziemne silosy na materiały sypkie, o pojemności do 250 m3 i wysokości nie większej niż 15 m, silosy na kiszonkę),
- wolnostojące parterowe budynki gospodarcze, garaże i wiaty, o powierzchni zabudowy do 35 m2,
- przebudowa domu jednorodzinnego, który już znajduje się na działce (dotyczy to przebudowy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych domu, pod warunkiem, że przebudowa ta nie prowadzi do zwiększenia obszaru oddziaływania obiektu poza działkę, na której dom jest usytuowany).
Zabudowa zagrodowa bez pozwolenia na budowę oraz bez zgłoszenia budowlanego
W przypadku niektórych obiektów nie będzie wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę ani dokonanie zgłoszenia budowlanego. Dotyczy to przede wszystkim poniższych obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną, które uzupełniają zabudowę zagrodową na działce siedliskowej:
- parterowy budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
- suszarnia kontenerowa o powierzchni zabudowy do 21 m2.
Wyjątki (np. obszary chronione)
Istnieje wiele wyjątków od wyżej opisanych zasad. Zdarza się, że dana działka graniczy z nieruchomością, która jest objęta ustawową ochroną, ze względu na walory przyrodnicze bądź gospodarcze danego gruntu, co powoduje konieczność uzyskania dodatkowej dokumentacji budowlanej.
Każdą działkę należy zweryfikować indywidualnie i ustalić na tej podstawie, jakie dokumenty będą konieczne dla realizacji zabudowy zagrodowej w przypadku danej nieruchomości.
Kto może uzyskać pozwolenie na budowę domu na działce siedliskowej?
Tylko rolnik może wystąpić z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę na działce siedliskowej budynków stanowiących zabudowę zagrodową.
W ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych, która określa, w jaki sposób należy rozumieć pojęcie zabudowy zagrodowej, nie znajdziemy definicji rolnika. Ocena tego, kto jest rolnikiem, a tym samym, kto może wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę na działce siedliskowej, zależy od praktyki danego urzędu.
Zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego, rolnikiem indywidualnym jest osoba która:
- jest właścicielem, nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia nie przekracza 300 ha (może być również użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą takich nieruchomości),
- posiada kwalifikacje rolnicze,
- co najmniej od 5 lat mieszka w gminie, w której jest położona jedna z nieruchomości rolnych, które wchodzą w skład gospodarstwa rolnego i prowadzi przez ten okres osobiście gospodarstwo rolne (więcej na temat warunków statusu rolnika indywidualnego można znaleźć tutaj: kto może kupić ziemię rolną).
Część urzędów wymaga spełnienia wszystkich wskazanych powyżej warunków z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, niektóre tylko jednego z nich (najczęściej warunku dotyczącego posiadania kwalifikacji rolniczych), a jeszcze inne przedstawienia dokumentu potwierdzającego, że wnioskodawca jest płatnikiem podatku rolnego, zaświadczenia o prowadzeniu działalności rolniczej lub udowodnienia posiadania statusu rolnika w inny sposób (np. poprzez przedstawienie dokumentu potwierdzającego, że wnioskodawca otrzymał dofinansowanie na prowadzenie działalności rolniczej).
Orzecznictwo sądów administracyjnych również nie jest jednolite w tym zakresie. Dominuje pogląd, że inwestycję polegającą na budowie budynku mieszkalnego wraz z budynkami gospodarczymi w ramach powstającego siedliska rolniczego może realizować wyłącznie osoba, która posiada status rolnika indywidualnego w rozumieniu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Jednakże niektóre sądy uważają, że skoro w chwili ubiegania się przez inwestora o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, Prawo budowlane nie nakłada na inwestora obowiązku posiadania statusu rolnika, to brak jest podstaw do uznania, aby brak statusu rolnika mógł skutkować odmową udzielenia pozwolenia na budowę.
Czy rolnik może przenieść pozwolenie na budowę domu na działce siedliskowej na osobę niebędącą rolnikiem?
Organ, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, jest zobowiązany do przeniesienia pozwolenia na wniosek innej osoby, jeżeli do wniosku dołączy ona oświadczenie o przejęciu warunków zawartych w decyzji o pozwoleniu na budowę oraz oświadczy, że ma prawo do dysponowania tą nieruchomością na cele budowlane.
Wątpliwości wzbudza jednak czy pozwolenie na budowę na działce siedliskowej uzyskane przez rolnika może zostać przeniesione na nabywcę nieruchomości, który nie jest rolnikiem. Z treści przepisu takie ograniczenie wprost nie wynika, jednak organ może odmówić przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę na osobę niebędącą rolnikiem na skutek uznania, że przeniesienie takiej decyzji stanowiłoby obejście przepisów.
Jak przekształcić siedlisko w działkę budowlaną?
Innym rozwiązaniem umożliwiającym wybudowanie domu na takiej działce, choć nie zawsze możliwym do zrealizowania, jest jej odrolnienie i przekształcenie w działkę budowlaną.
Jest to proces składający się z dwóch części:
- zmiany przeznaczenia gruntu rolnego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (a jeśli plan miejscowy dla danej działki nie został uchwalony – uzyskania decyzji o warunkach zabudowy),
- uzyskania decyzji o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej.
Należy podkreślić, że może to być bardzo długotrwała procedura i często niemożliwa do przeprowadzenia ze względu na kwestie planistyczne i ustawową ochronę gruntów rolnych. Najłatwiej będzie dokonać odrolnienia gruntów rolnych najniższej klasy, chociaż również nie zawsze jest to możliwe.
Czy można przenieść własność siedliska na osobę niebędącą rolnikiem po wybudowaniu domu?
W sytuacji, gdy rolnik nabędzie działkę siedliskową, uzyska pozwolenie na budowę i wybuduje na niej dom, będzie mógł on przenieść prawo własności tej nieruchomości na osobę niebędącą rolnikiem.
Osoba bliska rolnika będzie mogła nabyć takie siedlisko, gdyż korzysta z wyjątków dotyczących ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi.
Osoba trzecia, która nie jest osobą bliską dla właściciela oraz nie jest rolnikiem indywidualnym będzie musiała liczyć na to, że KOWR nie skorzysta z prawa pierwokupu nieruchomości w przypadku, gdy powierzchnia siedliska wynosi poniżej 1 hektara.
Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko związane z odmową wydania pozwolenia na budowę ze względu na uznanie przez organ, że inwestor nie jest rolnikiem.
Przykład:
Zabudowa siedliskowa – pomoc prawna
W przypadku dodatkowych pytań, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym dotyczącym ziemi rolnej. Pomożemy:
- zweryfikować czy na danej nieruchomości można postawić zabudowę zagrodową,
- sprawdzić, czy spełniasz warunki pozwalające na uzyskanie pozwolenia na budowę domu na działce siedliskowej,
- bezpiecznie nabyć nieruchomość rolną (działkę siedliskową),
- uzyskać pozwolenie na budowę siedliska (zabudowę zagrodową),
- oraz we wszelkich innych sprawach dotyczących nieruchomości rolnych.
działka siedliskowa, zabudowa siedliskowa, zabudowa zagrodowa, działka rolna, pozwolenie na budowę
Kasia
11 czerwca 2024, 18:56
Czy rolnik moze wybudowac zabudowę szeregową, bliźniaczkom lub dom wielolokalowy na działce siedliskowej o ustalinych wz? Następnie przepisać na współmałżonka niebędącego rolnikiem, by ten mógł odsprzedawać segmenty.
Adw. Jakub Al-Shaick
15 sierpnia 2024, 13:37
Dzień dobry,
Na pewno przeniesienie własności na współmałżonka niebędącego rolnikiem po wybudowaniu budynku będzie możliwe. Prawdopodobnie nie będzie to jednak optymalne rozwiązanie.
Zabudowę szeregową czy wielolokalową trudno będzie zakwalifikować jako siedliskową, w związku z czym status rolnika nie będzie przydatny do takiej zabudowy.
Konieczne będzie uzyskanie decyzji WZ na innego rodzaju zabudowę (nie na zabudowę siedliskową).
Możemy przeanalizować Państwa sprawę pod tym kątem, ale muszę otrzymać więcej informacji na temat samej nieruchomości.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Dariusz Wilk
10 października 2024, 08:08
Dzień dobry. Z jakimi kosztami wiąże się przygotowanie dokumentacji oraz wystąpienie o pozwolenie na zabudowę siedliskową.
Działka o powierzchni 6000m2
Możliwość dzierżawy gruntu leśnego 4000m2
Pozdrawiam
Dariusz Wilk
Adw. Jakub Al-Shaick
17 listopada 2024, 19:32
Dzień dobry Panie Dariuszu,
Zapraszam do kontaktu indywidualnego. Muszę zapoznać się z nieruchomością.
Dane do kontaktu znajdują się w zakładce „kontakt”
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Ewelina
16 listopada 2024, 12:01
Witam.
Czy osoba nie będąca rolnikiem, może wystąpić o WZ na działce rolnej (zabudowa zagrodowa lub siedliskowa)? Brak MPZ oraz odmowa wydania WZ na budynek mieszkalny jednorodzinny. Działka 0,3 ha.
Adw. Jakub Al-Shaick
17 listopada 2024, 19:06
Dzień dobry,
Tak, w takim przypadku prawdopodobnie będzie możliwa zabudowa Pani działki. Plan działania w takiej sprawie trzeba dostosować do wymogów danej gminy oraz starostwa. Zapraszam do kontaktu, pomożemy Pani z uzyskaniem dokumentów do zabudowy tej działki.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Ania
26 listopada 2024, 23:23
Dzień dobry, czy mając4.5ha ziemi mając kwalifikacje rolnika oraz numer producenta i gospodarstwa rolnego,można wybudować siedlisko na gruncie 3B w gminie, w której nie ma planu przestrzennego a urbanista zaprzecza możliwości stawiania takiej budowli na tym gruncie.
Adw. Jakub Al-Shaick
27 listopada 2024, 07:23
Dzień dobry,
Prawdopodobnie będzie to możliwe, ale konieczne jest przeanalizowanie Pani nieruchomości. Proszę o kontakt bezpośredni w tej sprawie.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Agnieszka
15 grudnia 2024, 20:39
Działka jest objęta mpzp przeznaczenie tereny rolne, dopuszcza się wprowadzenie rozproszonej zabudowy zagrodowej.
Powierzchna 1,15ha. Chciałabym ją nabyć poprzez skierowanie wniosku do kowr. Czy po uzyskaniu zgody i zakupie jej będę mogła tam wybudować dom i budynek gospodarczy? Uzyskam pozwolenie na budowę?
Pozdrawiam
Adw. Jakub Al-Shaick
16 grudnia 2024, 07:54
Dzień dobry,
Na pewno w niektórych starostwach nie otrzymałaby Pani pozwolenia na budowę. Odpowiedź na Pani pytanie zależy od dokładnej treści MPZP oraz od tego w jakim powiecie znajduje się działka.
Proszę o kontakt i przekazanie danych działki oraz wszystkich okoliczności (poza samą działką), które mogą wykazywać Pani związek z rolnictwem.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Monika
20 grudnia 2024, 11:46
Dzień dobry,
Posiadam działkę siedliskową którą chcę wydzierżawić mamie by mogła na niej wybudować dom. Czy zaświadczenie o prowadzeniu gospodarstwa w przeszłości przez moją mamę ( potwierdzenie z KRUS o okresach ubezpieczenia) oraz wykształcenie rolnicze + własność/dzierżawa przez mamę łącznie gruntów rolnych pow. 1 ha wystarczy aby mogła uzyskać pozwolenie na budowę? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
Adw. Jakub Al-Shaick
5 stycznia 2025, 20:52
Dzień dobry,
Niestety zależy to od starostwa. Praktyka w różnych starostwach jest bardzo różna. Zdarzały nam się przypadki, w których starostwo wymagało, żeby wykazać pełny status rolnika. W takiej sytuacji nie uzyskałyby Panie pozwolenia na budowę. Jeśli będą Panie potrzebowały pomocy w tej sprawie, to zapraszam do kontaktu.
W tym artykule znajdzie Pani więcej informacji na temat pełnego statusu rolnika: https://prawnik-nieruchomosci.pl/kto-moze-kupic-ziemie-rolna-bez-zgody-kowr-jak-zostac-rolnikiem/
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Agata
4 stycznia 2025, 15:21
Dzień dobry, jaka procedura obowiązuje w przypadku chęci wybudowania domu do 70 m2. na zgłoszenie na działce siedliskowej 3600m2, gdzie właścicielem będzie osoba, która skoczyła średnią szkołę rolniczą o kierunku technik agrobiznesu? Czy taka osoba posiada z góry status rolnika, mimo że nigdy nie pracowała w swoim zawodzie? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
Adw. Jakub Al-Shaick
5 stycznia 2025, 21:01
Dzień dobry,
Niestety zależy to od starostwa. Praktyka w różnych starostwach jest bardzo różna. Zdarzały nam się przypadki, w których starostwo wymagało, żeby wykazać pełny status rolnika.
W takiej sytuacji nie uzyskałaby Pani pozwolenia na budowę. Należy zweryfikować to w danym starostwie.
Jeśli będzie Pani potrzebowała pomocy w tej sprawie, to zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Goldenme
9 stycznia 2025, 18:33
Dostałam ziemie siedliskową z pozwoleniem na budowe od barata który jest rolnikiem. Ja rolnikiem nie będe przez nastepne 5 lat. Czy moge wydzierźawic tą ziemię bratu ktory by kontynuował budowę? Czy coś takiego jest możliwe?
Adw. Jakub Al-Shaick
17 stycznia 2025, 07:33
Tak, prawdopodobnie będzie to możliwe, ale muszę zapoznać się z dokumentami. Zapraszam do kontaktu w tej sprawie.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Antoni
18 stycznia 2025, 16:31
Witam, ojciec przepisał mi 92 ary. Działka w MPZP jest w połowie działką siedliskową na klasie 3b. Druga połowa jest na terenach rolnych a około 17 arów jest na klasie 4a. Nie jestem rolnikiem ale chętnie zostanę. Chce dowiedzieć się czy mogę coś wybudować. Prad jest na działce. Kanalizacja i droga gminna będzie w tym roku przy działce.
Adw. Jakub Al-Shaick
20 stycznia 2025, 07:12
Dzień dobry,
Niestety nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie dla każdego starostwa w Polsce, ponieważ urzędy w różny sposób podchodzą do statusu rolnika na potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę. Zapraszam do kontaktu indywidualnego, pomogę ustalić jak można wybudować budynek na Pana działce.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Krystian
18 stycznia 2025, 19:06
Witam,
Posiadam wykształcenie rolnicze oraz mam około 1,5 ha ziemi w dzierżawie. Aktualnie chciałbym kupić działkę z przeznaczeniem siedliskowym (RM), w innym województwie niż jestem zameldowany.
Na tej działce chciałbym pobudować dom oraz halę pod maszyny.
Moje pytanie brzmi, czy muszę być 5 lat zameldowany w danej gminie oraz posiadać gospodarstwo na poziomie średniej województwa żeby rozpocząć budowę? Jeśli tak jest, to czy można to jakoś obejść?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Adw. Jakub Al-Shaick
20 stycznia 2025, 07:14
Dzień dobry,
nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ urzędy w różny sposób podchodzą do statusu rolnika na potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę. Zapraszam do kontaktu indywidualnego, pomogę ustalić jak można wybudować budynek na Pana działce. Proszę też od razu o przesłanie numeru działki oraz o informację czy umowa dzierżawy posiada tzw. datą pewną, ponieważ to będzie miało duże znaczenie.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick