Kiedy przysługuje zwolnienie z PCC przy zakupie mieszkania? Kompleksowy poradnik dla kupujących

Od 31 sierpnia 2023 r. zakup pierwszego mieszkania oraz domu zwolniony jest od podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania ma ułatwić nabycie lokalu lub domu osobom, które nigdy nie posiadały nieruchomości mieszkalnej. Jeżeli planujesz zakup pierwszego mieszkania warto poznać zasady i wyjątki dotyczące tego zwolnienia.
Spis treści
- 1 Co to jest PCC? Kto płaci PCC przy nabyciu mieszkania lub innej nieruchomości?
- 2 Zwolnienie z PCC na pierwsze mieszkanie – kiedy kupujący jest zwolniony z podatku?
- 3 Czy zwolnienie z PCC dotyczy nabycia siedliska (domu jednorodzinnego z budynkami gospodarczymi)?
- 4 Jak skorzystać ze zwolnienia z PCC?
- 5 Zwolnienie z PCC przy zakupie domu lub działki
- 6 Czy zwolnienie z PCC dotyczy darowizny mieszkania?
- 7 Czy zwolnienie z PCC dotyczy umowy dożywocia?
- 8 Czy zwolnienie z PCC dotyczy umów deweloperskich?
- 9 Czy małżonkowie, którzy nabywają nieruchomość wspólnie, mają możliwość skorzystania ze zwolnienia z PCC, gdy tylko jeden z małżonków spełnia warunki?
- 10 Posiadam udział 50 % w nieruchomości, który nabyłem przez darowiznę – czy będę mógł skorzystać ze zwolnienia z PCC?
- 11 Jestem właścicielem działki z budynkiem gospodarczym – czy będę mógł skorzystać ze zwolnienia?
- 12 Nabycie nieruchomości w udziałach a zwolnienie PCC
- 13 Zwolnienie z PCC a spółka, fundacja, fundacja rodzinna, stowarzyszenie
- 14 Co zrobić, gdy błędnie zastosowano lub nie zastosowano zwolnienia z PCC?
- 15 Czy zwolnienie z PCC dotyczy również sytuacji, w której umowa przedwstępna została podpisana przed 31 sierpnia 2023 r.?
- 16 Zwolnienie z PCC – pomoc prawna
Co to jest PCC? Kto płaci PCC przy nabyciu mieszkania lub innej nieruchomości?
Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), jest opłatą, którą ponosi każdy, kto kupuje mieszkanie lub inną nieruchomość (kupujący). Stawka podatku wynosi 2% wartości nieruchomości, a podatek pobierany jest przez notariusza.
Zwolnienie z PCC na pierwsze mieszkanie – kiedy kupujący jest zwolniony z podatku?
Zgodnie z art. 9 pkt 17 ustawy o PCC, zwolniona z podatku jest sprzedaż, której przedmiotem jest:
- prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość (mieszkanie własnościowe),
- prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego (dom jednorodzinny),
- spółdzielcze własnościowe prawo dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego (mieszkanie lub dom jednorodzinny z prawem spółdzielczym własnościowym).
Zwolnienie dotyczy kupującego, który jest osobą fizyczną, która w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie posiadała prawa do żadnej nieruchomości mieszkalnej (lub udziału w takim prawie).
W związku z powyższym, aby skorzystać ze zwolnienia kupujący nie może być właścicielami żadnego innego lokalu mieszkalnego czy domu jednorodzinnego – ani w momencie zawierania umowy sprzedaży, ani wcześniej.
Co istotne, nie ma przy tym znaczenia czy jest to nieruchomość w Polsce, czy za granicą – jeżeli kupujący jest właścicielem jakiejkolwiek nieruchomości (mieszkalnej), nie skorzysta z tego zwolnienia i będzie musiał zapłacić podatek PCC.
Wyjątek dotyczy posiadania udziału w takich nieruchomościach, który jest nie większy niż 50 proc. i został nabyty w drodze dziedziczenia.
Z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0111-KDIB2-2.4014.211.2023.2.PB) wynika, że nie jest przy tym istotne, czy będą to udziały w jednej czy kilku nieruchomościach. Ważne jest tylko, aby suma tych udziałów nie była większa niż 50% (np. kupujący, który posiada udziały po 25% w dwóch mieszkaniach, które odziedziczył może skorzystać ze zwolnienia z PCC).

Czy zwolnienie z PCC dotyczy nabycia siedliska (domu jednorodzinnego z budynkami gospodarczymi)?
Z najnowszych interpretacji podatkowych wynika, że nabycie działki, na której znajduje się jeden budynek mieszkalny oraz inne budynki (np. garaż, pomieszczenia gospodarcze, wiata itd.) również jest zwolnione z podatku PCC jeżeli kupujący spełnia pozostałe kryteria (interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2024 r., 0111-KDIB2-3.4014.491.2023.2.ASZ, interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2024 r., 0111-KDIB2-2.4014.62.2024.1.KK, interpretacja indywidualna z dnia 21 maja 2024 r., 0111-KDIB2-3.4014.177.2024.2.BD).
Jednak jeśli na jednej działce znajdują się dwa domy jednorodzinne i budynki gospodarcze, to kupujący nie skorzysta ze zwolnienia, ponieważ przepis mówi o jednym budynku mieszkalnym (interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2024 r., 0111-KDIB2-2.4014.62.2024.1.KK).
Jak skorzystać ze zwolnienia z PCC?
Nabywca, który zamierza skorzystać ze zwolnienia z PCC powinien powiadomić o tym fakcie notariusza, który przygotowuje umowę sprzedaży. Notariusz umieści w akcie notarialnym oświadczenie o spełnieniu warunków do skorzystania ze zwolnienia.
Kupujący, który złoży notariuszowi nieprawdziwe oświadczenie naraża się na sankcje karno-skarbowe (grzywna, pozbawienie wolności).
Zwolnienie z PCC przy zakupie domu lub działki
Zwolnienie z PCC dotyczy domu jednorodzinnego, jak również działki, na której stoi dom oraz ewentualnych dodatkowych budynków, które znajdują się na tej działce (np. garaż lub inne budynki gospodarcze).
Zwolnienie dotyczy również połowy bliźniaka, ponieważ taka nieruchomość kwalifikowana jest jako lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny.
Zwolnienie z PCC nie dotyczy działki niezabudowanej. Dotyczy to również sytuacji, w której na działce znajduje się dom w stanie surowym, dla którego nie uzyskano jeszcze pozwolenia na użytkowanie. W takiej sytuacji zwolnienie z PCC również nie przysługuje.
Czy zwolnienie z PCC dotyczy darowizny mieszkania?
Nie, ale darowizna najczęściej nie będzie w ogóle objęta podatkiem PCC, więc obdarowany nie zapłaci tego podatku niezależnie od tego czy jest to jego pierwsze mieszkanie i nie musi w tym celu korzystać ze zwolnienia z PCC.
Czy zwolnienie z PCC dotyczy umowy dożywocia?
Nie, zwolnienie z PCC dotyczy tylko sprzedaży, w związku z czym w przypadku umowy dożywocia należy zapłacić 2% podatku PCC.
Czy zwolnienie z PCC dotyczy umów deweloperskich?
Nie, ponieważ w przypadku nabywania mieszkania od dewelopera podatek PCC w ogóle nie występuje, więc zwolnienie z PCC dotyczy tylko rynku wtórnego.

Czy małżonkowie, którzy nabywają nieruchomość wspólnie, mają możliwość skorzystania ze zwolnienia z PCC, gdy tylko jeden z małżonków spełnia warunki?
Nie, ponieważ jeżeli małżonkowie nabywają mieszkanie na współwłasność, to każdy z nich musi spełniać warunki zwolnienia.
W związku z powyższym, nawet jeśli dla jednego z małżonków będzie to pierwsze mieszkanie, nie skorzystają oni ze zwolnienia z PCC.
W przypadku, gdy jeden z małżonków nie spełnia warunków umożliwiających skorzystanie ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych dla pierwszego nabycia nieruchomości mieszkalnej, rozwiązaniem może być zakup tej nieruchomości tylko przez małżonka, który spełnia warunki z art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Takie rozwiązanie może być preferowane szczególnie w sytuacji, w której jeden z małżonków posiada zdolność kredytową do zaciągnięcia kredytu hipotecznego na sfinansowanie zakupu nieruchomości mieszkalnej. W takiej sytuacji, małżonek spełniający warunki zwolnienia podatkowego może być jedynym nabywcą nieruchomości.
Posiadam udział 50 % w nieruchomości, który nabyłem przez darowiznę – czy będę mógł skorzystać ze zwolnienia z PCC?
Nie, ponieważ zwolnienie z PCC przysługuje wyłącznie w przypadku, gdy udział w nieruchomości został nabyty w drodze dziedziczenia, a nie w drodze darowizny.
Jestem właścicielem działki z budynkiem gospodarczym – czy będę mógł skorzystać ze zwolnienia?
W interpretacji z 8 listopada 2023 r. (nr 0111-KDIB2-3.4014.344.2023.2.JKU) dyrektor KIS rozpatrywał pytanie kupującej, która kupiła razem z mężem spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Był to dla nich pierwszy zakup nieruchomości. Wcześniej jednak kupująca otrzymała w darowiźnie od rodziców działkę z murowanym budynkiem gospodarczym. Zapytała, czy notariusz prawidłowo pobrał od małżonków PCC.
Dyrektor KIS stwierdził, że notariusz nie powinien pobierać podatku PCC – „Na dzień nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego była pani właścicielką działki zabudowanej wyłącznie budynkiem gospodarczym. Do momentu zakupu nieruchomości pani i pani mąż nie posiadaliście innego prawa własności ani spółdzielczego własnościowego prawa do budynku/lokalu mieszkalnego. Skoro więc na działce będącej pani własnością znajdował się wyłącznie budynek gospodarczy, to w takiej sytuacji przy zawieraniu umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego mogła pani skorzystać ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych.”
W związku z powyższym posiadanie działki z budynkiem gospodarczym czy też lokalu użytkowego lub innej nieruchomości niemieszkalnej, nie ma wpływu na możliwość skorzystania ze zwolnienia.
Nabycie nieruchomości w udziałach a zwolnienie PCC
Organy podatkowe przyjmują, że skoro kupujący nabywa udziały, a nie całą nieruchomość, zwolnienie z PCC nie przysługuje.
Przykład:
Pani Ewa odziedziczyła 50% mieszkania. Pozostałe 50% mieszkania posiadają wujek oraz siostra Pani Ewy.
Pani Ewa zamierza odkupić udziały od wujka oraz siostry, aby zostać właścicielem wszystkich udziałów w mieszkaniu.
Dyrektor KIS uznał, że Pani Ewa nie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia z PCC, ponieważ przedmiotem nabycia są udziały, a nie całe mieszkanie.
Zwolnienie z PCC a spółka, fundacja, fundacja rodzinna, stowarzyszenie
Zwolnienie z PCC przysługuje wyłącznie osobom fizycznym, co oznacza, że spółka, fundacja, fundacja rodzinna oraz inne podmioty muszą zapłacić podatek PCC od zakupu nieruchomości mieszkalnej.
Co zrobić, gdy błędnie zastosowano lub nie zastosowano zwolnienia z PCC?
Jeżeli notariusz błędnie pobrał od nas podatek PCC przy zakupie pierwszego mieszkania, aby odzyskać wpłacony podatek powinniśmy złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku. Wniosek ten należy złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym.
W sytuacji, w której podatnik złożył nieprawdziwe oświadczenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. Ponadto, zobowiązany jest do zapłaty należnego podatku wraz z odsetkami za opóźnienie.
Jeżeli notariusz omyłkowo nie pobrał należnego podatku, to kupujący powinien samodzielnie zgłosić się i opłacić należny podatek.
Czy zwolnienie z PCC dotyczy również sytuacji, w której umowa przedwstępna została podpisana przed 31 sierpnia 2023 r.?
Tak, ale pod warunkiem, że umowa sprzedaży mieszkania (umowa przyrzeczona) została zawarta 31 sierpnia 2023 r. lub później.

Zwolnienie z PCC – pomoc prawna
Pomagamy naszym klientom w sprawach dotyczących zwolnienia z PCC:
- konsultujemy sprawy związane ze zwolnieniem z PCC,
- uzyskujemy dla naszych Klientów indywidualne interpretacje podatkowe dotyczące zwolnienia z PCC,
- pomagamy załatwić formalności w przypadkach, gdy podatek PCC został błędnie pobrany lub błędnie nie został zapłacony.
Zapraszam do kontaktu z kancelarią.
Krystyna
28 czerwca 2024, 18:36
Dzień dobry, jeśli mąż posiada mieszkanie z darowizny na Ukrainie czy musimy zapłacić PCC przy zakupie z rynku wtórnego? Pozdrawiam.
Adw. Jakub Al-Shaick
15 sierpnia 2024, 12:17
Dzień dobry,
Jeśli nabywają Państwo mieszkanie wspólnie, to niestety nie można skorzystać ze zwolnienia.
Skorzystanie ze zwolnienia z PCC byłoby w tej sytuacji możliwe, gdyby mieszkanie było nabywane wyłącznie przez Panią.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
paweł poprawski
4 lipca 2024, 07:35
Szanowni Państwo
Mam pytanie , czy ze zwolnienia z PCC przy kupnie mieszkania , mogę korzystać posiadajać działkę rolna ,( pole bez zabudowań) ,
pozdrawiam
Paweł
Adw. Jakub Al-Shaick
15 sierpnia 2024, 12:14
Dzień dobry Panie Pawle,
Tak, jeśli jest Pan właścicielem działki rolnej bez zabudowań, to może Pan skorzystać ze zwolnienia z PCC przy nabyciu mieszkania.
Oczywiście pod warunkiem, że wszystkie inne przesłanki zwolnienia są spełnione.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Filip
16 sierpnia 2024, 11:41
Witam Serdecznie
Mam pytanie chcemy kupić na syna mieszkanie jego pierwsze, czy mamy zrobić darowiznę środków na mieszkanie wcześniej przed podpisaniem umowy, aby nie płacić podatku PCC.
Czy możemy zakupić mieszkanie bezpośrednio na niego a później zrobić darowiznę – aby nie płacić podatku??
Nie wiemy jak to przeprowadzić właściwie i prosimy o pomoc.
Dziękuję i Pozdrawiam Filip
Adw. Jakub Al-Shaick
16 sierpnia 2024, 15:47
Dzień dobry Panie Filipie,
Prawdopodobnie w Państwa przypadku najlepiej będzie wykonać darowiznę środków, za które następnie syn kupi mieszkanie.
Zapraszam do kontaktu w celu potwierdzenia wszystkich szczegółów.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Adam
19 sierpnia 2024, 19:23
Dzień dobry,
Czy posiadając umiarkowane orzeczenie o niepełnosprawności mogę być zwolniony z płacenia PCC?
Adw. Jakub Al-Shaick
15 listopada 2024, 17:27
Dzień dobry Panie Adamie,
Niestety nie będzie Panu przysługiwać zwolnienie z PCC z tytułu orzeczenia o niepełnosprawności. Jeśli jednak będzie to Pana pierwszy lokal lub dom, to oczywiście będzie Pan zwolniony z PCC.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Mar
20 sierpnia 2024, 09:38
Dzień dobry,
żona przed naszym ślubem nabyła mieszkanie, nie mamy rozdzielności majątkowej.
Chcemy teraz kupić mieszkanie, ja nie kupowałem wcześniej żadnej nieruchomości. Czy jeżeli wziąłbym kredyt hipoteczny tylko na siebie i umowa zakupu byłaby tylko na mnie, mógłbym skorzystać ze zwolnienia z podatku PCC?
Dziękuję i Pozdrawiam
Adw. Jakub Al-Shaick
19 listopada 2024, 17:26
Dzień dobry,
Jeżeli nie nabywa Pan nieruchomości za środki pochodzące z Pana majątku osobistego (takie jak: darowizna, spadek czy środki sprzed ślubu – kredyt nie będzie się do tego zaliczał), to nie może Pan zakupić mieszkania tylko „na siebie” skoro macie Państwo wspólność majątkową. Musicie kupić je Państwo razem i w takiej sytuacji nie będzie Państwu przysługiwać zwolnienie z PCC.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Rafał Stroz
2 września 2024, 17:21
Witam, kupujemy z żoną dom jednorodzinny do wykończenia razem z działka (dom jeszcze nie jest oddany do użytku) , żona posiada działkę niezabudowaną z darowizny. Czy w takiej sytuacji jesteśmy objęci zwolnieniem z podatku PCC ?
Adw. Jakub Al-Shaick
19 listopada 2024, 17:19
Dzień dobry Panie Rafale,
W tej sytuacji nie będziecie Państwo zwolnieni z PCC, ponieważ dom nie został jeszcze oddany do użytku.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Jan
7 września 2024, 08:25
Jeżeli moja żona samodzielnie chce kupić mieszkanie (nie mamy intercyzy) a posiadamy dom, w którym w księdze wieczystej jestem wpisany tylko ja to czy mamy prawo do zwolnienia z PCC?
Adw. Jakub Al-Shaick
19 listopada 2024, 17:32
Dzień dobry Panie Janie,
Jeżeli żona kupi mieszkanie za środki pochodzące z jej majątku osobistego (takie jak np.: darowizna, spadek czy środki sprzed ślubu) to będzie mogła kupić mieszkanie sama i w takiej sytuacji będzie zwolniona z PCC.
Gdyby jednak miało dojść do zakupu mieszkania ze środków pochodzących z Państwa majątku wspólnego, to wówczas będziecie musieli Państwo kupić mieszkanie razem. W takiej sytuacji nie będzie Państwu przysługiwać zwolnienie z PCC, ponieważ gdy mieszkanie kupują małżonkowie, to oboje muszą spełnić warunek dotyczący nieposiadania nieruchomości mieszkalnych.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Joanna
9 września 2024, 20:49
Szanowni Państwo,
Mam pytanie, posiadam wspólność majątkowa z mężem , przed ślubem zakupiłam mieszkanie , które jest w moim osobistym majątku, a teraz mąż chciałby kupić razem ze swoją mamą mieszkanie na pół, czy byłby zwolniony z PCC? Jeśli mama spełnia warunki?
Pozdrawiam
Adw. Jakub Al-Shaick
20 listopada 2024, 10:46
Dzień dobry Joanno,
W takiej sytuacji mąż nabyłby udziały w mieszkaniu, a zwolnienie z PCC przysługuje jedynie w sytuacji, gdy kupuje się całą nieruchomość. Pani mężowi nie będzie więc przysługiwać zwolnienie. To, że mama męża spełnia warunki jest w tym wypadku nieistotne.
Dodatkowo, skoro macie Państwo wspólność majątkową, to mąż mógłby „na siebie” nabyć część udziały w mieszkaniu tylko wtedy, gdyby pieniądze na zakup pochodziły z jego majątku osobistego, czyli np. z darowizny, spadku lub zostały zgromadzone przez przed ślubem.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Robert
13 września 2024, 22:10
Witam.
Chciałbym kupić mieszkanie w Polsce, mieszkając jednocześnie w UK. Tam też posiadam dom na własność. Czy w Polsce mogę być zwolniony PCC?
Adw. Jakub Al-Shaick
17 listopada 2024, 19:46
Dzień dobry,
W tej sytuacji niestety zwolnienie z podatku PCC nie przysługuje, ponieważ posiada Pan dom za granicą na własność. Być może znajdziemy inną możliwość uniknięcia podatku, zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Robert
17 września 2024, 11:06
Dzień dobry
Mamy dylemat, a mianowicie moja mama i ciocia mają wspólne mieszkanie po rodzicach i chciałem od nich to mieszkanie nabyć mama powiedziała, że może przepisać mi swój udział ciocie muszę spłacić, czy jest opcja, żeby uniknąć podatku? Zaznaczam, że jest to moje pierwsze mieszkanie i nie mam żadnej innej nieruchomości, czy mógłbym odkupić całość za połowę ceny, tak by ciocie spłacić?
Adw. Jakub Al-Shaick
20 listopada 2024, 10:32
Dzień dobry Panie Robercie,
Darowizna dla Pana od mamy nie będzie objęta PCC. Natomiast nabycie przez Pana udziałów cioci w prawie własności mieszkania będzie objęte PCC, ponieważ zwolnienie z PCC nie przysługuje, gdy kupuje się udziały, a nie całą nieruchomość.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Jan Nowak
19 września 2024, 09:46
Proszę o poradę wraz z żoną, bez rozdzielności majątkowej chcemy kupić nieruchomość. Dla żony będzie to pierwsza nieruchomość w życiu, mąż już ma w darowiznie i spadku. Czy można kupić tylko na żone i nie płacić PCC
Adw. Jakub Al-Shaick
20 listopada 2024, 10:11
Dzień dobry Panie Janie,
Macie Państwo wspólność majątkowa, więc żona mogłaby kupić nieruchomość „na siebie” tylko za środki pochodzące z jej majątku osobistego (np. takie jak: darowizna, spadek czy środki sprzed ślubu). Jeśli będzie to nieruchomość mieszkalna, to żonie będzie przysługiwać zwolnienie z PCC.
W przypadku, gdy będziecie Państwo nabywać nieruchomość razem, zwolnienie z PCC nie będzie przysługiwać.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Artur
22 września 2024, 21:36
1. Jak mogę sprawdzić czy posiadałem jakąś nieruchomość?
Chciałbym skorzystać ze zwolnienia z PCC przy kupnie mieszkania.
2. Jeśli miałem nieruchomość a dla kolegi będzie to pierwsza nieruchomość to czy on może być zwolniony z PCC ze swojej połowy jak kupujemy po 50% udziałów i każdy płaci za udziały ze swojego konta bankowego.
Adw. Jakub Al-Shaick
19 listopada 2024, 17:10
Dzień dobry Panie Arturze,
Można to sprawdzić w księgach wieczystych nieruchomości. Może Pan też się skontaktować ze starostwem z prośbą o sprawdzenie, czy był wpisany w ewidencji gruntów i budynków jako właściciel jakiejś nieruchomości oraz z urzędem skarbowym w celu weryfikacji, czy kiedykolwiek płacił Pan podatek od nieruchomości.
W przypadku zakupu udziałów w nieruchomości, żadnemu z Panów nie będzie przysługiwać zwolnienie z PCC – organy podatkowe przyjmują, że skoro kupujący nabywa udziały, a nie całą nieruchomość, to zwolnienie z PCC nie przysługuje.
Gdyby miał Pan jeszcze jakieś pytania, zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Monika
3 października 2024, 14:33
dzień dobry,
jestem jedyną właścicielką domu jednorodzinnego, w którym obecnie mieszkam z dziećmi,
jestem w trakcie zakupu mieszkania z rynku pierwotnego na kredyt w którym docelowo chce zamieszkać, dom chcę sprzedać by spłacić kredyt za te właśnie mieszkanie, czy mogę skorzystać ze zwolnienia PCC?
Adw. Jakub Al-Shaick
17 listopada 2024, 19:43
Dzień dobry Pani Moniko,
W tej sytuacji niestety nie może Pani skorzystać ze zwolnienia.
Być może uda się znaleźć inny sposób na uniknięcie podatku, zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Slawek
9 października 2024, 15:53
Witam jestem w trakcie sprzedaży mieszkania i kupna nowego czy po sprzedaży mojego mieszkania kupując nowe obecnie nie będę posiadaczem żadnego czyli tamto będzie jedynym czyli pierwszym czy muszę płacić podatek?
Adw. Jakub Al-Shaick
15 listopada 2024, 17:48
Dzień dobry Panie Sławku,
W tej sytuacji będzie musiał Pan zapłacić PCC.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Paweł
14 października 2024, 17:13
Czy będąc już właścicielem działki budowlanej przysługuje mi zwolnienie z podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego?
Adw. Jakub Al-Shaick
15 listopada 2024, 17:47
Dzień dobry Panie Pawle,
Jeśli działka nie jest i nie była zabudowana budynkiem mieszkalnym, to będzie Panu przysługiwać zwolnienie z PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Katarzyna
21 października 2024, 14:30
dzień dobry, a co z podatkiem PCC, gdy nie mamy zawartego związku małżeńskiego ani nie mamy współwłasności majątkowej, żyjemy w nieformalnym związku i chcemy kupić dom aby każde z nas było właścicielem 50% ? Jedno z nas kupuje dom/mieszkanie po raz pierwszy a zatem przysługuje mu zwolnienie, a druga osoba była już właścicielem mieszkania spółdzielczego? Czy PCC płaci tylko ta druga osoba od 50% wartości domu? bo w przepisach chyba nie ma nic o takiej sytuacji
Adw. Jakub Al-Shaick
19 listopada 2024, 16:56
Dzień dobry Pani Katarzyno,
W tej sytuacji nikomu z Państwa nie będzie przysługiwało zwolnienie z PCC. Organy podatkowe przyjmują, że skoro kupujący nabywa udziały, a nie całą nieruchomość, to zwolnienie z PCC tej osobie nie przysługuje.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Anna
21 października 2024, 18:47
Dzień dobry Pytanie dotyczy zakupu udziału we współwłasności nieruchomości na rynku wtórnym, otóż żona nie posiada żadnej nieruchomości i w związku z tym mogłaby skorzystać z ulgi. Problem w tym że żeby kupić nieruchomość będzie wzięty kredyt hipoteczny pod nieruchomość męża (jest to nieruchomość ze spadku – jedynak rodzice nie żyją). Małżonkowie mają wspólność majątkową. Czy to prawda że mieszkanie musi być kupione w tej sytuacji na oboje. Bo w tej sytuacji oznaczało by to brak ulgi w PCC.Pozdrawiam Anna
Adw. Jakub Al-Shaick
20 listopada 2024, 10:49
Dzień dobry Pani Anno,
Skoro małżonkowie mają wspólność majątkową i zakup będzie finansowany z kredytu, to mieszkanie musi być kupione na obu małżonków, więc w opisanej sytuacji nie będzie przysługiwać zwolnienie z PCC.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Urszula
23 października 2024, 14:12
Córka sprzedała mieszkanie które odziedziczyła po babci, chce kupić dom czy musi zapłacić podatek PCC?
Adw. Jakub Al-Shaick
15 listopada 2024, 17:40
Dzień dobry Pani Urszulo,
Tak, w tej sytuacji córka będzie musiała zapłacić podatek PCC – nie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia, ponieważ była już kiedyś właścicielką nieruchomości mieszkalnej.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Adw. Jakub Al-Shaick
17 listopada 2024, 19:25
Dzień dobry,
Jeśli córka odziedziczyła po babci całe mieszkanie (a nie udział), to będzie musiała zapłacić podatek PCC od nabycia domu. Być może uda się znaleźć inny sposób na uniknięcie podatku – zapraszam do kontaktu w tej sprawie.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Katarzyna
7 listopada 2024, 19:17
Dzień dobry,
Maż odziedziczył 1/3 mieszkania. Planujemy zakup innego mieszkania z rynku wtórnego. Czy będziemy zwolnieni z podatku pcc? Ma być to nasze pierwsze wspólne mieszkanie.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Adw. Jakub Al-Shaick
15 listopada 2024, 17:36
Dzień dobry Pani Katarzyno,
Tak, jeżeli nikt z Państwa nie posiadał dotychczas żadnych nieruchomości, innych niż udział 1/3 męża w mieszkaniu, będziecie Państwo zwolnieni z PCC.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Marzena
9 listopada 2024, 11:34
Dzień dobry,
Chciałbym dowiedzieć się czy przysługuje mi zwolnienie PCC na zakup pierwszego mieszkania (spółdzielcze własnościowe), pomimo przekazanej darowizny od rodziców z działka, na której znajduje się 1 budynek mieszkalny? Jestem jedynym właścicielem.
Adw. Jakub Al-Shaick
17 listopada 2024, 19:14
Dzień dobry,
W tej sytuacji wszystko wskazuje na to, że podatek PCC od nabycia pierwszego mieszkania trzeba będzie zapłacić. Być może uda się znaleźć inny sposób na uniknięcie podatku PCC – zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Kamil
2 lutego 2025, 12:41
Dzień dobry. Posiadam działke na której znajduje się dom mieszkalny i budynek gospodarczy. Nabyłem tą nieruchomość jako darowizne od wujka. Moja babcia ma dożywotnie prawo do mieszkania w tym domu jak i do tej działki czy to pozwoli mi uniknąć płacenia podatku PCC??
Z góry dziekuje za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Adw. Jakub Al-Shaick
2 lutego 2025, 18:31
Dzień dobry,
Niestety w tej sytuacji moim zdaniem zwolnienie od podatku PCC nie przysługuje.
Można złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z uwagi na dożywotnie prawo do mieszkania, ale w mojej ocenie szanse na uzyskanie pozytywnej interpretacji są bardzo niskie.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Grzegorz
15 listopada 2024, 20:43
Witam.
Mam pytanie.
Moja mama nabyła właśnie dom.
Tala nie żyje od paru lat,lecz mieli kawalerkę,którą mama sprzedała ponad rok temu.
Moje pytabie brzmi,czy będzie musiała płacić ten podatek a jeśli tak.to w jakiej kwocie wartości domu?
Zaznaczę,że podczas umowy przedwstępnej,zapłaciła 2000zł bez paru groszy.
Przepraszam że to ja piszę,lecz mama jest już starszą kobietą i nie poradziła by sobie z tą wiadomością,lecz boi się by jej nikt nie oszukał.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
Adw. Jakub Al-Shaick
17 listopada 2024, 19:09
Dzień dobry,
W tej sytuacji wszystko wskazuje na to, że podatek trzeba będzie zapłacić. Muszę jednak uzyskać więcej informacji w sprawie kawalerki, żeby odpowiedzieć na Pana pytanie – zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Maria
16 listopada 2024, 19:21
Dzień dobry, czy jeśli w jednym mieszkaniu posiadam: 1/6 udziałów nabytych w drodze dziedziczenia i 1/6 nabytych w wyniku darowizny (od brata, który swoją część odziedziczył w tym czasie co ja swoją), to czy mogę skorzystać ze zwolnienia? Czy ta darowizna przekreśla moje szanse?
Z góry dziękuję za pomoc.
Adw. Jakub Al-Shaick
17 listopada 2024, 19:11
Dzień dobry,
W tej sytuacji niestety tak, ale zapraszam do kontaktu, być może uda się w inny sposób uniknąć podatku.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Teresa
26 listopada 2024, 13:54
Dzień dobry,
A co w przypadku jeśli kiedyś posiadałem udział 50 % w nieruchomości, który nabyłem przez darowiznę – czy będę mógł skorzystać ze zwolnienia z PCC?
Adw. Jakub Al-Shaick
26 listopada 2024, 17:37
Dzień dobry,
Niestety w takiej sytuacji nie można skorzystać ze zwolnienia z PCC przy nabyciu nieruchomości. Chyba, że nieruchomość, której dotyczy 50% udziałów nie jest nieruchomością mieszkalną.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Kasia
6 grudnia 2024, 21:30
Dzień dobry,
Jeśli posiadam 50% mieszkania nabytego w drodze dziedziczenia, czy mogę skorzystać ze zwolnienia z PCC?
Adw. Jakub Al-Shaick
8 grudnia 2024, 16:19
Dzień dobry,
Tak w przypadku 50% udziałów w mieszkaniu nabytych w spadku może Pani skorzystać ze zwolnienia z PCC.
Pozdrawiam serdecznie
Adw. Jakub Al-Shaick
Daria
9 grudnia 2024, 22:24
Witam, czy jeżeli posiadam służebność osobistą która polega na prawie do korzystania z części domu, ale nie jestem właścicielem żadnej nieruchomość to czy przy kupnie pierwszej nieruchomości będę zwolniona z podatku PCC?
Adw. Jakub Al-Shaick
11 grudnia 2024, 18:03
Dzień dobry,
Moim zdaniem powinna być Pani zwolniona z PCC.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
adam
9 grudnia 2024, 23:17
Witam chce kupić pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego, jestem z żoną we wspólnocie majątkowej , przed ślubem zacząłem budować 2 lokale niemieszkalne tak pisze w księdze wieczystej ( w rzeczywistości są to 2 mieszkania w zabudowie szeregowej, ale brane jako pensjonat i zapisane jako lokale niemieszkalne , nieużytkowe) czy jestem zwolniony z pcc ?
Adw. Jakub Al-Shaick
11 grudnia 2024, 18:06
Dzień dobry,
Jeśli nie są to lokale mieszkalne, to moim zdaniem powinien Pan być zwolniony z PCC.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Mario
15 grudnia 2024, 16:24
Dzień dobry
Razem z żoną mamy w planach zakup działki wraz z domem mieszkalnym i budynkiem gospodarczym z rynku wtórnego. Będzie to nasz pierwszy wspólny zakup. Czy będzie nas dotyczyło zwolnienie z PCC jeżeli mąż jest już właścicielem niezabudowanej działki usługowej otrzymanej w darowiźnie lata temu oraz jest spadkobiercą działki z domem mieszkalnym po rodzicach a żona jest właścicielem mieszkania w bloku zakupionego jako nowe od dewelopera.
Adw. Jakub Al-Shaick
15 grudnia 2024, 18:41
Dzień dobry,
jeśli Pan jest jedynym właścicielem (lub ma Pan ponad 50% udziałów) działki z domem mieszkalnym, a Pana żona jest właścicielem mieszkania, to niestety nie mogą Państwo skorzystać ze zwolnienia z PCC.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Patrycja
16 grudnia 2024, 23:14
Witam. Chce kupić mieszkanie z rynku wtórnego. Mogę być zwolniona z podatku od nieruchomości jeśli odziedziczyłam po zmarłej mamie 1/6 nieruchomości? Dodam, że posiadam mieszkanie własnościowe, które będę sprzedawać.
Adw. Jakub Al-Shaick
17 grudnia 2024, 07:35
Dzień dobry,
Jeśli jest Pani właścicielem mieszkania, to niestety nie może Pani skorzystać ze zwolnienia z PCC, nawet jeśli Pani je sprzeda.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Patrycja
17 grudnia 2024, 08:58
Wyczytałam również , że podatek od kupna można rozłożyć na 4 raty. To prawda?
podatek
20 grudnia 2024, 13:32
Dzień dobry, w ubiegłym roku sprzedałam działke wraz z domem w budowie, który nie był oddany do użytku.
Planuje zakup mieszkania – czy będę zwolniona z PCC?
Adw. Jakub Al-Shaick
5 stycznia 2025, 20:49
Dzień dobry,
Aktualnie podejście organów skarbowych jest takie, że jeśli dom był w trakcie budowy i nie nadawał się do zamieszkania, to może Pani skorzystać ze zwolnienia z PCC.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
PCC
4 stycznia 2025, 15:18
Córka zakupiła mieszkanie z rynku wtórnego jako pierwsze mieszkanie i jest zwolniona z PCC co zostało wpisane w akcie notarialnym. Czy musi dodatkowo złożyć deklaracje PPC do Urzedu skarbowego?
Adw. Jakub Al-Shaick
5 stycznia 2025, 20:34
Dzień dobry,
W takiej sytuacji nie musi.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Podatek PCC
9 stycznia 2025, 16:50
Witam,
W celach prowadzenia działalności gospodarczej zawarłem z rodzicami umowę o użyczeniu lokalu, która zakłada, że mogę użytkować pewne pomieszczenie w ich mieszkaniu. Rozumiem, że jeśli jest to tylko użyczenie, nie własność, to nadal mogę skorzystać ze zwolnienia z podatku PCC dla nabywców pierwszego lokalu? Chciałbym też spytać czy są jakieś limitacje odnośnie zwolnienia jeśli planuje wynająć nabyte mieszkanie?
Pozdrawiam
Adw. Jakub Al-Shaick
17 stycznia 2025, 07:54
Dzień dobry,
Tak, użyczenie nie ma znaczenia.
Z przepisów nie wynika również, że nie można wynajmować takiego mieszkania, aby nie utracić zwolnienia z PCC.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Katarzyna
13 stycznia 2025, 18:29
Dzień dobry,
Kupujemy z mężem nasze pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego (powierzchnia użytkowa to 118 metrów kwadratowych).
Mąż pół roku temu otrzymał w darowiźnie od ojca (na współudział z ciocią) 50 % udziału do działki z budynkiem mieszkalnym.
Ja obecnie nic nie posiadam na własność.
Czy w tej sytuacji kupując wspólnie z mężem pierwszą nieruchomość jest szansa na zwolnienie z pcc?
Adw. Jakub Al-Shaick
17 stycznia 2025, 07:31
Dzień dobry,
skorzystają Państwo ze zwolnienia z PCC tylko jeśli Pani kupi mieszkanie do swojego majątku.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
PCC
13 stycznia 2025, 21:54
Dzień dobry,
Maż ma 1/3 mieszkania, otrzymane przed ślubem. Planujemy zakup innego mieszkania z rynku wtórnego. Czy będziemy zwolnieni z podatku pcc? Ma być to nasze pierwsze wspólne mieszkanie.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Adw. Jakub Al-Shaick
17 stycznia 2025, 07:31
Dzień dobry,
W jaki sposób Pani mąż otrzymał mieszkanie? Jeśli przez spadek, to można skorzystać ze zwolnienia w PCC, a jeśli przez darowiznę, to skorzystają Państwo ze zwolnienia tylko jeśli Pani kupi mieszkanie do swojego majątku.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Kamil Sz
15 stycznia 2025, 10:48
W drodze darowizny uzyskałem udziały w wysokości 50,04% w nieruchomości w którą skład wchodzi dom, działka budowlana, działka rolna. Udziały zostały podzielone między mną a siostry wg zajmowanych powierzchni poszczególnych części. Dom z działką 15/109, Budowlana 39/109, Rolna 55/109. Siostra w akcie otrzymała prawo do użytkowania domu, 2 siostrze prawo do budowlanej a mi prawo do rolne. Czy w takim wypadku przy kupnie domu/nieruchomości jestem zwolniony z pcc. Wg udziałów posiadam większość i udziały są dość wysoko wycenione a realnie otrzymuje prawo do działki rolnej o wartości 15 tys. z przesłanką braku zwolnienia z pcc przy zakupie nieruchomości.
Adw. Jakub Al-Shaick
17 stycznia 2025, 07:30
Niestety w tej sytuacji prawdopodobnie będzie trzeba zapłacić PCC. Musiałbym sprawdzić księgi wieczyste i dokumenty, żeby lepiej zrozumieć Pana sytuację i potwierdzić.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Andrzej
17 stycznia 2025, 18:33
Dzień dobry,
Zamierzam kupić nieruchomość mieszkalną. Pół roku temu dostałem w darowiźnie od ojca działkę z budynkiem mieszkalnym na współdział (50%).
Czy jeśli mój ojciec cofnąłby darowiznę, to z racji tego, że posiadałem już tamtejszą nieruchomość (lub ją przekazałem) i nie posiadając aktualnie żadnej zapisanej na mnie nieruchomości czy byłbym wtedy zwolniony z podatku PCC na zakup nowej nieruchomości?
Pozdrawiam
Adw. Jakub Al-Shaick
18 stycznia 2025, 07:00
Dzień dobry,
Niestety w tej sytuacji nie widzę dużych szans na skorzystanie ze zwolnienia z PCC. Cofnięcie darowizny nie następuje z datą wsteczną, więc nawet w przypadku cofnięcia będziemy mieli sytuację, w której był Pan współwłaścicielem działki z budynkiem mieszkalnym.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
HannaF
17 stycznia 2025, 22:14
Witam,
Zastanawiam sie nad kupnem mieszkania wtornego w Polsce, od 20 lat nie mieszkam w Polsce, ale myśle nad powrotem. Ponad 20 lat temu odziedziczyłam dom po babci wraz z siostra, dom został sprzedany niedługo potem. Czy bede podlegała zapłacie podatku PCC? Jeśli tak, jaki jest procent tego podatku?
Dziękuje!
Adw. Jakub Al-Shaick
18 stycznia 2025, 07:02
Dzień dobry,
podatek PCC wynosi 2%, a skorzystanie ze zwolnienia z PCC będzie możliwe jeśli:
– odziedziczyła Pani maksymalnie 50% udziałów w tym domu
– i dodatkowo nigdy nie miała Pani na siebie w Polsce ani za granicą innej nieruchomości mieszkalnej
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick
Kuba
26 stycznia 2025, 18:12
Dzień dobry, czy jeżeli ojciec przepisze na mnie swój udział w mieszkaniu (50%), który nastepnie przepisze ja na swoją matkę, a nastepnie będę chciał kupić mieszkanie to czy bede musial zaplacic podatek PCC? (Podczas kupna mieszkania nie bede juz mial zadnych udzialow w mieszkaniu)
Adw. Jakub Al-Shaick
26 stycznia 2025, 20:01
Dzień dobry,
Niestety tak, będzie Pan musiał zapłacić.
Pozdrawiam serdecznie,
Adw. Jakub Al-Shaick